Sağlık Turizmi

Sağlık Turizmi

Kaplıcalar

Samsun sadece çevre illerden değil Türkiye’nin hemen bütün illerinden ve aynı zamanda bölge ülkeleri ile birlikte Avrupa ülkelerinden de tedavi olmak amacıyla insanların tercih ettiği cazibe merkezlerinden birisi olma yolunda her geçen gün mesafe kat ediyor.

Samsun jeotermal, fiyat avantajı, yetişmiş sağlık personeli, özel sektörün gelişmişliği, sağlık hizmetlerinin kalitesi gibi tüm avantajları ile sağlık alanında Türkiyede liderliğe oynamaktadır. Samsun, termal turizm açısından da önemli merkezlere sahiptir.

Havza ve Lâdik Kaplıcaları 2000 yıldır bilinen sağlık merkezleridir. Havza 25 Mayıs Termal tesisleri Turizm Bakanlığınca termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Lâdik’teki Hamamayağı kaplıcası ise ülkemizdeki birinci derecede önemli ve öncelikli kaplıca merkezlerinden.

Radyoaktif özellik gösteren Lâdik kaplıca suları organizma üzerinde uyarıcı etki yapıyor. Bu nedenle bu suya "gençliksuyu" adı veriliyor. Havza ve Lâdik’teki kaplıca sularının başta romatizmal hastalıklar olmak üzere, kadın hastalıkları, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme gibi hastalıkların tedavisinde olumlu etki yaptıkları tıbbi olarak kanıtlanmıştır.

ASLANAĞZI-KIZGÖZÜ KAPLICASI: İmaret mahallesindedir. Günümüzde işletmecileri tarafından "Vakıf Hamamı" adınınkullanılmasına karşın halk arasında "Sultan Mesud Hamamı", "Büyük Hamam","Aslanağzı-Kız Gözü" ya da "Sa'di Paşa Hamamı" olarak bilinir

KÜÇÜK HAMAM (Şifa Kaplıcası): 1429 yılında Amasya Emiri Mustafa bey tarafından yaptırılmıştır. Büyük hamama ilave olarak yaptırılıp birleşik hale getirilen küçük hamamda küçük bir kapıdan kare planlı soyunmalığa geçilir.

HAMAMAYAĞI KAPLICALARI: İlçenin en önemli turizm alanı olan Hamamayağı Kaplıcası suyu ve piknik alanları ve dinlenme tesisleri ile güzide bir mekândır. Lâdik’teki Hamamayağı kaplıcası ise ülkemizdeki birinci derecede önemli ve öncelikli kaplıca merkezlerinden. Radyoaktif özellik gösteren Lâdik kaplıca suları organizma üzerinde uyarıcı etki yapıyor. Bu nedenle bu suya "gençlik suyu" adı veriliyor.

LÂDİK ILICASI: Lâdik’e bir buçuk saat mesafede (yaya) Hallez (Hıllaz) denilen köy, yüksek bir tepe üzerinde kurulmuş bağlı, bahçeli köydür. Bu köyün altından küçük bir nehir akar.

HAVZA TERMAL TURİZM: İmaret mahallesindedir. Günümüzde işletmecileri tarafından "Vakıf Hamamı" adının kullanılmasına karşın halk arasında "Sultan Mesud Hamamı", "Büyük Hamam","Aslanağzı-Kız Gözü" ya da "Sa'di Paşa Hamamı" olarak bilinir. Aslanağzı - Kız gözü kaplıcası ve küçük Hamama göre oldukça yeni sayılabilecek Maarif otel ve Hamamının ilk yapım tarihi 189l yılına dayanır.

Kaynak : http://www.samsunkulturturizm.gov.tr/