Oto Tırmanma

Oto Tırmanma

 Samsun ilimizde oto tırmanmanın yapıldığı alanlar;Bafra-Nebiyan Dağı,Ladik-Akdağ,Asarcık yolu'dur.

Ladik / Akdağ / Akdağ Yaylası ve Kayak Merkezi

Akdağ Yaylası ve Kayak Merkezi 

Dağcılık, Kış Turizmi, Oto Tırmanma, Yamaç Paraşütü, Yayla Turizmi, Gezi / Yürüyüş / Tırmanış

İlçeye 7 km. mesafede bulunan “Akdağ” Dağının zirvesinde 1788 rakımlı “Uzunyazı Tepe” ile 1404 rakımlı “Yemişen Tepe” arasında kurulacak olan “Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi” arazi yapısı itibariyle çok uzun kayak pist alanlarına sahip olup, olimpik kayak alanlarına kıyasla daha elverişli konum sahiptir. Ayrıca bu alanın doğal çimle kaplı oluşu, burada yaz aylarında çim kayağının yapılmasına imkan sağlamakta ve 5 yıldan bu yana her yıl yapılagelen Yayla Şenliklerinde de çim kayağı yarışmaları düzenlenmektedir.

Kayak alanının İlçe merkezine yakın oluşu ve yolunun şimdilik stablize olup, her türlü araçla ulaşım imkanının bulunması, barınma, konaklama ve diğer ihtiyaçların karşılanmasına imkan vermektedir.

İl Özel İdare Bütçesi yatırım programına alınan kayak merkezinin hizmet binalarının yollarının ve Telesiyej gibi alt yapıların tamamlanması ile faaliyete geçecek olan “Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi” İlçemize ve Ülkemiz ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. 


 Samsun / Merkez / Kocadağ

Dağcılık, Kış Turizmi, Oto Tırmanma, Yamaç Paraşütü, Yayla Turizmi, Gezi / Yürüyüş / Tırmanış

 Çok eğlence, yer çalışması için kullanılan ve rüzgar güçlü olduğunda soaring de yapılabilen eğimi az 30-40m lik olan alana sahiptir.  Doğa ile iç içe olan alan yamaç paraşütü için çok uygun ve eğlenceli bir alandır.

 Bölgede ayrıca özel yürüyüşler, oto tırmanma aktiviteleri ve yayla şenlikleride düzenlenmektedir19 Mayıs / Merkez / Nebiyan Dağı

Dağcılık, Oto Tırmanma, Yayla Turizmi, Gezi / Yürüyüş / Tırmanış
Nebiyan Dağı ilçe merkezine 30 Km. uzaklıkta olup, tipik Karadeniz yayla görünümüne sahiptir. Nebiyan Yaylası olarakta anılan alanda; oto tırmanma, yaylaturizmi, dağcılık, yürüyüş-tırmanış, foto safariler yapılabilir.

Dağın zirnesi mutlaka görülmesi gereken bir alan olup bölgesindeki en yüksek zirveye sahiptir. Eski dönemlerde yangın kulesi olarak kullanılan yapı ise zirve noktasındaki görülmesi gereken yapılar arasındadır.Bölge ayrıca doğal içme suları ilede ünlüdür

Kaynak : http://www.samsunkulturturizm.gov.tr/